ChitoFib Patch NANO náplasti a kryty ran

ChitoFib je revoluční řada zdravotnických produktů, vycházející z vlastní patentované technologie výroby nanovlákenných vrstev na bázi přírodního chitosanu. Společnost Nano Medical realizuje jako první na světě průmyslovou výrobu nanovlákenných struktur z chitosanu pro aplikaci ve zdravotnických prostředcích (náplasti, kryty ran), které chrání rány před kontaminací a podporují a urychlují hojení.

V letošním roce finalizujeme vývoj dvou skupin výrobků s chitosanem, jejich uvedení na trh a maloobchodní prodej v ČR a SR je plánován na druhou polovinu roku 2023 :

  • ChitoFib Patch – hotové zdravotnické náplasti nebo kryty ran, s funkční nanovlákennou vrstvou s chitosanem.
  • ChitoFib Patch NW – netkané textilie, samostatná nanovlákenná vrstva z vláken s chitosanem, určená pro výrobu zdravotnických prostředků. Případně již aplikovaná na nosné textilii, typicky na absorbční netkané textilii, určené pro výrobu zdravotnických náplastí.
Klíčové benefity
  • Bioaktivní chitosan pro urychlení hojení – nanostruktura v kombinaci s biopolymery podporuje proliferaci buněk, vytváří přirozenou strukturu pro plošné hojení rány.
  • Princip vlhkého hojení – vytváří gel při kontaktu s tekutinami, tj. vznik vlhkého prostředí, které novým epidermálním buňkám umožňuje snadnější migraci po povrchu rány. Benefitem pro pacienta je rychlejší hojení rány, delší interval mezi jednotlivými převazy, prevence vzniku strupů, omezení bolestivosti.
  • Dokonalá ochrana ran – extrémně jemná nanovlákenná struktura funguje jako ochranný filtr proti potenciální mikrobiální kontaminaci rány z vnějšího prostředí.
  • Přirozený antimikrobiální efekt chitosanu rovněž napomáhá prevenci možné mikrobiální nákazy z okolí.
  • Biodegradabilní – chitosan působením tělních tekutin přirozeným způsobem degraduje.
  • Vhodné pro všechny typy ran – chirurgické, traumatické, chronické, popáleniny, diabetické nohy, proleženiny.
Hotová zdravotnická náplast – pohled elektronovým mikroskopem (v řezu):

Vrchní materiál – odolná krycí tkanina s certifikací pro medicínské použití.

Střední část – absorbční rouno s nasákavostí >800 %

Dotyková část – funkční bioaktivní nanovlákenná vrstva ChitoFib Patch.

Vizualizace – standardní hojení ran:

Běžné hojení rány, v epitelizačním stádiu. Z okrajů rány se šíří nové kožní buňky a postupně překrývají povrch zranění. Typickou komplikací této fáze je vysychání rány, které zpomaluje hojení, přispívá k tvorbě strupů a bolestivosti zranění, nepříznivě ovlivňuje zajizvení.

Vizualizace – průběh hojení s podporou ChitoFib Patch

Epitelizační fáze hojení je výrazně podpořena vlhkým prostředím rány a nanovlákennou strukturou ChitoFibu. Ta podporuje proliferaci buněk, umožňuje snadnější migraci epidermálních buněk po nanostrukturovaném povrchu, podporuje růst fibroblastů a napomáhá tak rychlejšímu a efektivnějšímu hojení rány.

Animace – pokročilé hojení ran
Distribuce a zakázková výroba ChitoFib Patch produktů

Zdravotnické náplasti ChitoFib Patch jsou certifikované jako zdravotnický prostředek I. třídy, finální produkt určený pro maloobchodní nebo velkoobchodní prodej.
V rámci velkosériové zakázkové výroby dále nabízíme velmi široké portfolio tvarů, velikostí a provedení, ve vlastní režii nebo  v rámci   smluvní spolupráce s externími dodavateli s certifikací ISO 13485.

Medicínské produkty v kategorii Kryty ran, v současnosti prochází klinickou studií, jejíž finalizaci předpokládáme v průběhu roku 2024. I zde plánujeme jak výrobu pod vlastní značkou, tak zakázkovou výrobu hotových krytů ran nebo zdrojového materiálu pro další zpracování u zákazníka.